Nachádzate sa tu: NOVOTA ART » Nezaradené » Neznáma podoba budovy univerzity v Bratislave – antické helmice opäť na pôvodnom mieste

Neznáma podoba budovy univerzity v Bratislave – antické helmice opäť na pôvodnom mieste

Predchádzajúci Ďalšie

Filozofická fakulta v Bratislave na Gondovej ulici dostáva postupne svoju pôvodnú tvár. Niekdajšia budova vojenského veliteľstva Cisársko-kráľovskej rakúsko-uhorskej armády, postavená v roku 1913 je dnes známa ako budova Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. Bola postavená podľa projektu vojenského inžiniera majora Jozefa Rittnera. Rozsiahla budova s viacerými nádvoriami je dnes takmer nepovšimnutá. Lemuje Vajanského nábrežie aj Fajnorovo nábrežie pri Dunaji ale vstupná časť je úplne prekrytá stromami. Budova má osobitý štýl začiatku 20. storočia, ktorý môžeme označiť ako veľmi modernú secesiu, alebo Art-deco.

Zvláštnosťou budovy sú umelecké detaily, ktoré postupne obnovuje renomovaná firma pre pamiatkové umelecko-remeselné práce NOVOTA – art.
Celkom hore je budova korunovaná prvkami, ktoré naznačujú jej pôvodnú funkciu. Strecha a kopule boli lemované zábradlím, ktoré pripomínajú delá. Najvýznamnejšou súčasťou sú však antické vojenské helmice. Sú to rozmerné diela s výškou až 120 cm. Majú tvar ochranných masiek rímskych legionárov, ktoré mali na vrchole okrasný chochol a hrebeň z peria. Helmice sú ozdobené stočenými volutami a jemným reliéfom s motívom koňa. Sú vyhotovené z umelého kameňa. Zachovalo sa z nich len niekoľko, ale práve dnes boli obnovené v plnom rozsahu a počte.
Strecha budovy niekdajšieho veliteľstva ( dnes Univerzity) bola viditeľná z diaľky, aj z druhého brehu Dunaja. Popri (vtedy novom) železnom moste Františka Jozefa cez Dunaj patrila budova k dominantám nábrežia aj nového Šafárikovho námestia, ktoré sa na prelome storočí práve budovalo.
Po dlhom čase sú tieto autentické detaily architektúry v originálnej podobe znovu osadené.

Šírte ďalej

Zdieľať tento príspevok

Neznáma podoba budovy univerzity v Bratislave – antické helmice opäť na pôvodnom mieste

Žiadne komentáre

Nechať odpoveď

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>